Przeprowadzka do nowego miejsca

Znaczna liczba naszych znajomych ma dość zamieszkiwania w kamienicy, gdzie spoza każdej ściany dochodzą odgłosy istnienia wszystkich współlokatorów, a smrody miasta przedostają się każdym oknem. Tak więc decydują o osiedleniu się w gniazdku pod miastem. I w tym miejscu zazwyczaj świta kłopot czy wybrać gotowy dworek, czy prędzej wznosić samodzielnie. W tej chwili przyszło mi na myśl stare stwierdzenie, iż wpierw buduje się dom i sprzedaje, drugi wznosi się dla znajomych, a później dopiero dla siebie. Dzięki temu ma się domek nienaganny, który zapewnia wszystkie wymogi. Nawiązując do tematu, powiemy się teraz na alternatywie kolejnej, oznacza to zakupie ziemi i budowaniu budynku mieszkalnego. Czym się kierować kupowaniu działki?

Bez wątpienia liczące się musi być, gdzie jest ziemia położona, przeto określamy sobie przestrzeń na jakim ewentualnie zechcemy egzystować. Taki nasz kolega zrobił to dosłownie, czyli na mapie terenu dookoła Torunia wykreślił cyrklem okrąg 10 km wkoło własnego miasta i na obszarze tego koła poszukiwał działki dla swojej rodziny. Ważkie jest również określenie sobie, czy to musi być prawdziwa wioska, czy może przedmieścia. Drugą zasadniczą sprawą jest sprawdzanie, czy ziemie, jakie widzimy są zaopatrzone w media. Jeśli nie są, czyli o ile nie mają doprowadzonej mediów, to dobrze jest wziąć pod rozwagę obciążenie kosztami podłączenia tychże i czas konieczny na ich doprowadzenie. Dalszą fundamentalną kwestią jest droga dojazdowa.

Ustawa nie zgadza się na robienie parcel bez wjazdu, ale czasem zdarza się, że parcela została wydzielona dawno, gdy to prawo wcale nie działało, stąd warto się przekonać. Najczęściej właścicielem ulicy dojazdowej jest kto inny, a każdoczesnemu właścicielowi parceli należy się prawo służebności przejazdu. Normalnie społeczność przestrzegają owe przepisy, lecz rzadko, dzieje się tak, iż następny właściciel działki nie dogaduje się z posiadaczem drogi i temat ma koniec przed sędzią. I co z tego, iż sąd będzie po właściwej stronie, kiedy to zajmuje mnóstwo czasu, a tymczasem wjazdu nie mamy jak stosować.

Zobacz wpis o poduszkach ortopedycznych oraz artykuł Hormann opinie.