Z czego zbudować dom?

ak już kupiliśmy ziemię i projekt miejsca i wystaraliśmy się o zezwolenie na budowę, to można rozpocząć eksplorowanie z których tworzyw w dzisiejszych czasach wznosi się domki. Jak wiadomo zdajemy sobie sprawę, że od dawna domostwa stawia się z czerwonej cegły lub bali drewna. Następnie nadeszło coś co nazywa się pustaki. Ale być może są jakieś nowe rodzaje budowania i nowocześniejsze surowce?

Czyli do bardziej nowoczesnych technologi przynależą chaty szkieletowe. Wznosi się je przy pomocy szkieletu drewnianego, później szkielet okłada się płytami takimi jak ta płyta OSB i gipsokartonem, a ściany zapycha styropianem. Te technologie pochodzą z Kanady i USA, stąd najczęściej nazywa się je techniką kanadyjską. Ma to swoje dobre i złe strony. Taki dom bywa mało bezpieczny w miejscach, w których trafiają się porywiste wiatry. Pozytywną stroną jest to, iż możemy go wznieść w 2 miesiące, nie musi się wyczekiwać aż wyschną zaprawa i tynk, jak w budownictwie klasycznym.

Co więcej są to chaty niesłychanie termoodporne i oszczędne. Technika wznoszenia domów z pustaków jest niezmiernie nowocześniejsza. Zamiast pustaków z żużlu, niezdrowych dla ludzi, wykorzystuje się bloczki wapienne białe. Ściany robi się o wiele chudsze niż tradycyjnie, z pojedynczej powłoki cegieł, co zmniejsza cenę, później mury okleja się powłoką ze styropianu i okrywa tynkiem. Domek tym sposobem stawiany jest niesłychanie energooszczędny. Nastąpił dziś comeback do budownictwa tradycyjnego.

Jedną z metod jest wznoszenie siedziby drewnianego, niczym onegdaj w Polsce. Rezydencje drewniane są całkiem termoodporne i mają w sobie wiele uroku. Wspaniale nadają się dla osób, jakie preferują styl rustykalny. Odmienną techniką, która została całkiem nowocześniejsza, jest budowanie lokali z gliny. Zaczyna się tak samo jak w budynku szkieletowym od budowania szkieletu drewnianej, którą uzupełnia się kostkami ze słomy unurzanymi w masie z gliny i suszonymi na powietrzu. Jest to technika dosyć tania, zwłaszcza, gdy pokusimy się wznosić na własną rękę. Rancza te są zwłaszcza niepomiernie zdrowe dla lokatorów, gdyż glina tworzy szczególny mikroklimat domku. Są te chaty też ciepło oszczędne.